İngilizce Öğrenmek Neden Artık Kaçınılmaz ?

Bir gününüzü gözden geçirin ve nerelerde İngilizce kullanmışsınız ya da İngilizceye maruz kalmışsınız bir düşünün. Eğer hiç kullanmadığınızı düşünüyorsanız bir kez daha deneyin. Kullandığınız sosyal medya hesaplarınızdan dinlediğiniz şarkılara, akşam eve geldiğinizde bayılarak izlediğiniz popüler dizilerden haberlerde denk geldiğiniz ekonomi terimlerine kadar birçok yerde İngilizceyle bir şekilde karşılaşıyorsunuz. Peki neden İngilizce?

Amerikalı dilbilimci John McWhorter şöyle diyor: “Şu an konuşmakta olduğum dil, iyisiyle veya kötüsüyle dünyanın evrensel dili olma yolunda hızla ilerliyor. Kabul etmeliyiz ki İngilizce yalnızca internet dili değil, aynı zamanda finans, hava trafik kontrolü, popüler müzik, ve diplomasinin de dili. Kısacası İngilizce her yerde.” Resmi kayıtlara göre dünyada en çok konuşulan dil Çince, evet, ama en yaygın olarak kullanılan dil ise İngilizcedir. Bugün ana dili İngilizce olan ülkelere baktığınızda eğitim dili tamamen Çince olan bir üniversite yoktur fakat Çin’de yirmiden fazla üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.  Yani küreselleşen dünyada bu evrensel yarışta yerinizi almak istiyorsanız İngilizceden kaçamazsınız.

İş dünyasında sivrilmek için İngilizce bilmeniz şart. Yabancı ortaklarla bağlantıya geçmek, yurtdışına açılmak ya da yurtdışı bağlantıları olan kurumsal büyük şirketlerde yer alabilmek için aktif olarak İngilizceyi kullanabiliyor olmanız lazım. Sadece iş dünyası için değil eğitim için de İngilizce gerekli. Eğer İngilizce biliyorsanız çok daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz kaynaklar her zaman Türkçeye çevrilmiş olmayabilir fakat İngilizcesini bulmak çok daha kolaydır. İstediğiniz kaynakların ihtiyacınız doğrultusunda çevirisini yapabilir ve referans olarak kullanabilirsiniz. Hatta İngilizce yeterliliğinizi sağladıktan sonra eğitiminize yurtdışında devam edebilirsiniz. 

İngilizce öğrenerek vizyonunuzu çok fazla genişletebilirsiniz. Günümüzde popüler kültürün de hakim dili İngilizcedir. Netflix’te severek izlenilen dizilerin, vizyondaki yabancı filmlerin veya radyoda çalan yabancı şarkıların çok büyük bir çoğunluğu İngilizcedir. Peki ya bu filmleri dizileri orijinalinden izleseniz, sevdiğiniz şarkıların sözlerini internette birilerinin sizin için çevirmesini beklemeden anlayabilseniz ya da İngilizce kitaplar okuyabilseniz çok havalı olmaz mı?

ONL English herkes için ulaşılabilir bir İngilizce eğitimi sağlıyor. Bütçenizi sarsmadan, ilginizi kaybetmeden, kendi planınızı kendiniz yaparak, sadece almak istediğiniz dersleri alarak, istediğiniz yerde, dilediğiniz zaman İngilizce öğrenebilirsiniz.

O zaman hazırsanız, başlayalım mı?