İngilizce İş Mülakatlarına Nasıl Hazırlanılmalı ?

Daha önce bir iş görüşmesine gittiyseniz bunun nasıl bir deneyim olduğunu bilirsiniz. En şık kıyafetler giyilir, zihinde verilecek cevaplar tasarlanır ve en pozitif ve özgüvenli şekilde mülakat için odaya girilir. İlk girişte yapılan kısa sohbet ısınma turlarıdır. Karşınızdaki kişilerin tavırlarına göre hatta bazen rahatlarsınız, gerginliğinizi üzerinizden atarsınız bile. Lakin iş İngilizce mülakat kısmına gelince bütün sorun orada başlar işte.

Eğer İngilizcenize çok güvenmiyorsanız, “Anlıyor ama konuşamıyorsanız”, biraz gramer biraz da kelime bilmenize rağmen kafanızda söyleyeceklerinizi tasarlayıp bir türlü düzgün cümleler kuramıyorsanız sizin için kâbus “Mülakatımıza İngilizce devam edelim” cümlesinden sonra başlar. İngilizce olarak kendinizi yeterli ve özgüvenli bir şekilde ifade edemezseniz hayalini kurduğunuz işi kaybedebilirsiniz. Peki ne yapmalısınız?

İngilizce mülakatlarda sorulan belli kilit sorular vardır. Kafanızda sorulması muhtemel olan bu sorular için bir cevap tasarlamanız sizin için faydalı olacaktır. Sorular şöyledir:

  • Could you please tell us about yourself?

İlk sorulacak soru “Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?” olacaktır. Burada tabi ki uzun uzun hayat hikayenizi anlatmanız beklenmez. Adınız, doğum tarihiniz ve gerekli gördüğünüz medeni haliniz, memleketiniz gibi bir iki küçük bilgiden sonra eğitim kısmına geçmeniz uygun olacaktır. Aldığınız eğitimlerden ve geçmiş iş deneyimlerinizden bahsetmeniz önemli olan noktalardır.

  • What do you know about this organization / company? Why would you like to work here?

Siz geçmiş deneyimlerinizi anlatıp en son da bu şirkete ya da kuruma başvurduğunuzu söyledikten sonra gelebilecek muhtemel iki soru vardır. Bazı durumlarda önce “Şirketimiz / kurumumuz ile ilgili ne biliyorsunuz” diye sorulabilir. Böyle bir soru gelmesi ihtimaline karşı mülakata gitmeden önce biraz o kurumla ilgili araştırma yapmanız gerekir. Bütün tarihçesini bilmeniz elbette sizden istenmez fakat özellikle sizin ilgilinizi çeken kurumla ilgili birkaç detay paylaşmak artı puan kazandıracaktır. Bazen ise bu soru hiç sorulmadan direkt “Neden burada çalışmak istiyorsunuz? / Neden bizi tercih ettiniz” diye sorulur. Uzun uzun anlatmak yerine kısa, öz ve çarpıcı cevaplar vermek sizi ön plana çıkarır. Hem şirketin size katacaklarından hem de sizin şirkete sağlayacağınız katkılardan bahsetmek bu soruya etkileyici bir cevap olduğu gibi aynı zamanda sizin bu iş için ne kadar uygun bir aday olduğunuzu da kanıtlar nitelikte olacaktır.

  • What do you do in your current role? / Why did you leave your last job? / What major problem have you had to deal with recently?

“Şu anki işinizde görev ve sorumluluklarınız nelerdir, neden en son işinizi bıraktınız, son zamanlarda çözmek sorunda kaldığınız en büyük sorun neydi?” Bu üç soru da sizin en son zamanlardaki potansiyelinizi anlamaya yönelik sorulardır. Sırayla üçü de sorulabilir ya da biri de. Önemli olan en sonki işinizi yermeden, kötülemeden sizin için neden uygun olmadığını anlatmak ve problem çözme becerinizi açıkça ortaya koyabilecek bir örnekle durumunuzu detaylandırmaktır. Tabi ki bu örnek özel hayatınızla ilgili değil iş hayatınızda yaşadığınız bir sorun olmalıdır.

  • Do you have any questions for us?

Mülakatın en sonunda soru sorma sırası size geçer. Eğer aklınıza takılan bir şeyler varsa burada muhakkak sormalısınız. Bundan sonraki süreci merak ediyorsanız ya da başvuru sırasında belirtilmeyen merak ettiğiniz bir detay varsa çekinmeden sormalısınız. Soru sormanız her zaman sizin ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir. Peki aklınıza gelen ya da sormak istediğiniz hiçbir şey yoksa? O zaman da teşekkür edip zaten kafanızdaki bütün soruların cevaplarınızı aldığınızı belirtmeniz yine sizin yararınıza olacaktır.

Bir iş mülakatında tabi ki yukarıdaki sorulardan daha fazlası ya da biraz daha farklı sorular sorulabilir. Biraz önce okuduklarınız kilit sorular diyebileceğimiz çoğu zaman sorulan sorulardır. Eğer İngilizcenize güveniyorsanız, kendinizi akıcı bir şekilde sürekli takılmadan, aşırı heyecanlanmadan ifade edebiliyorsanız çok şanslısınız. Yukarıda geçen sorulara kafanızda cevaplar tasarlayabilir böylece kendinizi mülakata hazırlayabilirsiniz. Fakat burada önemli bir nokta var. Sakın bu cevapları yazıp ezberlemeye kalkmayın çünkü ezberden konuşmanız çok belli olur, kesinlikle doğal durmaz ve kulağa çok çirkin gelir. Aynı zamanda ezberlediğiniz bir yeri unutmanız panik yapmanıza ve söyleyeceğiniz şeyleri karıştırmanıza neden olabilir. Beklemediğiniz bir soru gelirse de önceden ezberlemediğiniz için cevap vermede sıkıntı yaşayabilirsiniz ve bu da İngilizcenizin yeterli olmadığı izlenimini verir.

Akıcı bir şekilde kendinizi ifade edemiyorsanız, rahatlıkla konuşulanları anlayıp cevap veremiyorsanız, bildiklerinizi kafanızda tasarlayıp düzgün cümleler kuramıyorsanız İngilizce mülakata girmeden önce İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir. Yoğun iş ya da okul temposunda vakit ayırıp kurslara gidemiyorsanız, bütçenize uygun bir kurs bulamadıysanız ya da dilediğiniz yerde istediğiniz zaman, ihtiyaç duyduğunuz kadar eğitim almak istiyorsanız sizin için doğru adres ONL English’tir. İsterseniz grup derslerimize katılıp İngilizcenizi geliştirebilir ya da bireysel dersler alarak sıfırdan başlayabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz işten vazgeçmeyin! Gelin ONL English’e, en rahat ve en doğru şekilde İngilizce öğrenin fırsatlar sizin ayağınıza gelsin.